Райдужна дуга на небі – одне з найцікавіших і найдивовижніших творінь природи, від краси якого перехоплює подих і в дітей, і в дорослих. У стародавні часи побачити різнокольорову дугу означало отримати благословення згори, оскільки вважалося, що кольоровою аркою ангели спускаються на землю. Не дивно, що з цим явищем пов’язано безліч повір’їв. Вони допоможуть підготуватися до прийдешніх подій, потрібно лише знати, що означає побачити веселку за прикметами.
Що означає веселка в різних країнах
Народні прикмети про побачену на небі райдужну арку в різних народів мають різне значення. У більшості випадків веселка віщує позитивні речі, оскільки ототожнюється з вищими силами. Згідно з давніми легендами, поява дуги передбачала такі події:
- Для болгар це небесне явище асоціювалося з поясом Творця. Вважалося, що після зливи Бог вішає сушити свій різнокольоровий пояс на небо.
- У християн побачена веселка – добрий знак, який, за прикметами, обіцяє радість і достаток. Позитивне трактування пояснюється тим, що Бог за допомогою веселки дав зрозуміти Ною про закінчення всесвітнього потопу.
- В Ірландії райдужна дуга є дорогою, якою пересуваються лепрекони – крихітні створіння, здатні виконувати бажання. Вважалося, що якщо знайти кінець небесної арки, можна виявити самого лепрекона, загадати бажання або відшукати скарб.
- У скандинавських народів це явище природи означає міст між світом живих і мертвих. Є забобон, що людина, у будинок якої впирається кінець небесної арки, скоро покине цей світ.
До чого за прикметами побачити веселку
Згідно з більшістю забобонів, райдужна дуга на небі є добрим знаком, що віщує позитивні події. Тлумачення може варіюватися залежно від того, за яких обставин було побачено природне явище.
Наприклад, побачити подвійну веселку за прикметами – до великого щастя. Якщо феномен помітила молода дівчина, то незабаром вона знайде кохання. Тому під час виникнення на небі райдужної дуги слід не тільки помилуватися гарним краєвидом, а й запам’ятати деталі та нюанси події.
У різні місяці
Деякі прикмети про райдужну небесну дугу говорять про те, що означає це явище в певну пору року. Особливу увагу завжди приділяли квітневій веселці. Вона вважалася символом того, що весна вступила у свої права, холодів і заморозків більше не буде. Для наших предків ця прикмета відігравала важливу роль, оскільки допомагала визначити оптимальний час для висадки сільськогосподарських культур.
Взимку та восени
Влітку та навесні можна нерідко спостерігати на небі навіть дві веселки, тому в ці пори року райдужною дугою мало кого можна здивувати. А ось побачити веселку взимку або восени – справді рідкість, цьому явищу надавали особливого значення.
На Уралі цей природний феномен навіть став легендою, завдяки якій з’явилася казка “Срібне копитце”. У ній йдеться про те, що той, хто помітив веселку в холоднечу, може знайти оленя, який вибиває копитами дорогоцінні камені.
Згідно з прикметами, побачити веселку взимку – сприятливий знак, який обіцяє щастя, матеріальний достаток і міцне кохання. Той, хто став очевидцем такої події, може без побоювання починати нові справи, оскільки зимова веселка гарантує удачу в будь-яких починаннях.
Побачена райдужна арка в жовтні або в листопаді найчастіше позначає зміни погоди. Теплі дні зміняться холодними, негода – ясними днями, а холод – потеплінням.
Подвійна
Подвійна веселка – рідкісне явище дивовижної краси, яке має особливе значення. Згідно з давніми народними прикметами, побачити подвійну веселку на небі – привід для щирої радості. У цьому випадку можна загадати будь-яке бажання, яке неодмінно збудеться.
Є повір’я, за яким потрібно попросити в цей момент вибачення, і Бог пробачить людині навіть найстрашніші гріхи. Люди, які стали глядачами подвійної райдужної дуги, – справжні щасливчики, яким дуже пощастить у житті.
Навколо Місяця
Райдужна дуга навколо Місяця зветься нічною або місячною і часто спостерігається в місцях, де є водоспади. Крім того, можна помилуватися красою місячного творіння в період рясного танення снігу навесні. Згідно з повір’ями, люди, які побачили на небі вночі прекрасне світле коло навколо Місяця, набудуть магічних здібностей і зможуть бачити майбутнє.
Навколо Сонця
Веселкою навколо сонця часто називають гало – це оптичний феномен, який має вигляд кільця, що світиться. Його плутають із веселкою через зовнішню схожість, проте відмінності між явищами є. Попри це, зі світловим кільцем навколо сонця теж пов’язані прикмети та повір’я:
- Гало в зимовий час віщує різке похолодання, яке довго протримається.
- Два і більше райдужних кілець навколо сонця, згідно з прикметами, віщують біди або загибель очевидцю.
Звичайна райдужна арка на небі, яка розташована точно над Сонцем, – несприятливий знак, що попереджає про те, що найближчим часом на людину чекають неприємності та розчарування.
Над річкою
У давнину існувало марновірство про те, що райдужна арка здатна випити воду з річки, тобто поміняти дощовий день на сонячний, і навпаки. Згідно з прикметами, побачити райдужну дугу над річкою або іншою водоймою означає таке:
- Веселка, розташована впоперек над річкою під час дощу – друга половина доби буде теплою і ясною. Уздовж – піде злива.
- Якщо різнобарвна дуга стоїть над річкою, згідно з прикметами, у ній не можна купатися – можна потонути.
На свято
Народні прикмети та повір’я свідчать, що побачити на небі райдужну арку перед святом – щасливий знак згори, що обіцяє зміни на краще. На того, хто побачить це явище, чекає багатство, радість і успіх. Якщо різнобарвна дуга прикрашала небо перед церковним святом, то вважалося, що вищі сили дарують своє благословення.
Інші прикмети:
- Побачити перед весіллям – шлюб буде довгим, міцним і щасливим.
- У день народження – людині судилося бути успішною і заможною.
Інші повір’я, пов’язані з веселкою
Інші народні прикмети та повір’я про веселку говорять таке:
- Побачити різнокольорову дугу вранці – наближаються холоди й негода. Увечері – погода радуватиме погожими днями.
- Якщо в райдужній дузі переважає червоний колір, то погода зіпсується.
- Проїхати під веселкою – до великого щастя.
- Побачити повну дугу – за прикметами це обіцяє матеріальний достаток і багатство.
- Веселка над лісом – усі вороги будуть переможені, а життєвий шлях – стане легким і приємним.
- Помітити природне явище в компанії чоловіка – супутник виявиться вірним і порядним.
Погодні прикмети
За старих часів веселка сприймалася людьми не тільки як послання згори, а і як явище, за допомогою якого можна дізнатися погоду. Згідно з прикметами, дуга на небі може віщувати такі погодні зміни:
- подвійна дуга – наближається негода;
- низька райдужна арка – похмурі дні не збираються закінчуватися;
- висока – скоро вигляне сонечко;
- у веселці багато зеленого кольору – погода буде вітряною;
- різнобарвна арка з’явилася взимку – до сильних заморозків і холоднечі.
Веселка на небі – явище, здатне привернути погляд будь-якої людини, змусивши забути про погане і сумне. Така дивовижна властивість породила навколо цього феномена масу прикмет і повір’їв, що віщують погодні зміни та позитивні події в майбутньому.