Прикмети про сонце: червоний захід і схід, сідає в хмари

Навколо нас

Протягом усього існування людства сонце відігравало особливу роль у житті людей. Воно давало їм тепло, у певні періоди окремі цивілізації навіть поклонялися небесному тілу, як божеству. Люди уважно стежили за світилом, намагаючись зрозуміти, чи не сердиться на них “вогняний бог”. Як результат, за тисячі років спостережень виробилася ціла система прикмет, пов’язаних із сонцем. Серед найгрізніших – повір’я про червоне світило.

До чого за прикметами сонце сідає в хмари

Більшість прикмет, що стосуються червоного сонця, пов’язані з передбаченнями погоди, і це не дивно. Сучасна наука давно розшифрувала суть явища “кривавого світила”. Воно пояснюється ефектом Доплера (подовженням світлових хвиль) і дисперсією (розсіюванням електромагнітних хвиль на частинках води й пилу під час їхнього проходження земною атмосферою). Саме через ці фізичні процеси жовте сонце під час опускання до горизонту іноді стає яскраво-червоним.

Бачачи, як на небі розподілені хмари в момент заходу червоного світила за горизонт, можна легко передбачити погоду на найближчі дні:

  • Помічено, що якщо влітку багряне сонечко ввечері опускається з чистого неба в хмари, то наступного дня буде рясний дощ.
  • Взимку подібне явище відбувається набагато рідше, ніж улітку. Якщо червоне світило все-таки опускається в сірі хмари за мінусової температури, то завтра можна чекати сильних снігопадів.
  • Коли весь день небо було затягнуте хмарами, а ввечері крізь них починає пробиватися червона пляма сонця, то чекати поліпшення погоди не варто – негода затягнеться ще надовго.

Іноді світило, що спускається до горизонту, набуває кривавого кольору навіть під час опадів. Наші предки знали: якщо сонце сідає в хмари під час дощу, необхідно уважно поспостерігати за небом.

Західні хмари забарвилися багряним на півночі або півдні – отже, дощі триватимуть і завтра. Якщо ж пурпурного кольору набули хмари тільки із західного або східного боку неба, то слід очікувати ясної погоди.

Що віщує червона зоря

Сонце може стати кривавим не тільки під час заходу ввечері, а й уранці – під час сходу. Залежно від наявності або відсутності в цей час хмар на небі, червона зоря пророкує різну погоду:

  • Якщо пурпурове світило здіймається на абсолютно чистому небі, то найближчими годинами слід очікувати сильного вітру (влітку – можливо, з дощем) або міцних морозів (узимку).
  • Якщо під час сходу сонця червоним забарвлюється весь небосхил, позбавлений хмарного покриву, то це означає, що за кілька днів ясна погода зміниться негодою.
  • Коли до червоних відтінків на небі додаються й інші кольори, то до різкого погіршення погоди варто готуватися вже за кілька годин.
  • Якщо червоне сонечко встає над обрієм, над яким висять хмари, то таке явище обізнані люди трактують як знак того, що негода триватиме ще кілька діб, а найближчого дня обов’язково пройдуть опади.

До чого червоний захід сонця

Увечері криваве сонце може опускатися не тільки в хмари. За прикметою червоний захід сонця на абсолютно чистому небі пророкує різну погоду:

  • Червоне сонечко сіло за обрій на яскраво-синьому або блакитному небі, значить, і новий день буде без опадів і вітру.
  • Якщо ж безхмарне небо набуло пурпурного відтінку, то потрібно дивитися, коли це сталося. Якщо небосхил забарвився багрянцем до того, як світило скотилося за обрій, то з великою ймовірністю вже за кілька годин піде дощ. Якщо це сталося після заходу сонця, то зміна погоди відбудеться тільки через пару діб.
  • Кривавий захід сонця відбувається за сильного вітру, що дме над самою землею, отже, і завтра вітер не вщухне, а, можливо, перейде у справжню бурю.
  • Якщо влітку червоне світило, що опускається до горизонту, кидає червоні відблиски тільки на північну частину небосхилу, то на наступний ранок не виключені роса, туман або навіть заморозки.

Що за прикметами означає червоне сонце

Наші предки вірили, що за кривавим світилом можна передбачати не тільки погоду. Згідно з народними повір’ями, червоне сонце знаменує різні біди:

  • Коли червоне світило не змінює свій колір на небі впродовж кількох днів під час сильної посухи (зазвичай це буває під час сильних лісових пожеж, через серпанок у повітрі), то це до великої війни, в якій проллється море крові.
  • Якщо в теплий літній день іде дощик, а на небі між хмарами одночасно світить яскраво сяюче сонечко, то це до рясного врожаю грибів. Але не всі знають інше трактування подібного явища. Забобонні люди вважають, що “грибний дощ” – до можливого потопельника. Якщо ж дощ іде при яскраво сяючому червоному сонці, що висить над горизонтом, то прикмета стає практично стовідсотковою – хтось зі свідків кривавого “грибного дощу” обов’язково потоне.

Зрозуміло, люди, які не вірять у прикмети, можуть скептично поставитися до повір’їв про червоне сонце. Більшість забобонів, пов’язаних із передбаченнями погоди, було не просто вироблено поколіннями наших предків, які століттями спостерігали за світилом, а й підтверджено вченими.

У цьому разі, можливо, краще відкинути скепсис убік і вивчити ці прикмети, щоб за необхідності визначати погоду на найближчі дні, так само як це робили наші батьки та діди, – без допомоги сучасних гаджетів.

Оцініть статтю
Поділитися з друзями
Прикмета