Застіллю у слов’ян завжди приділялася увага, пишні трапези збирали велику кількість людей. Правила частування гостей і сервірування не могли не обростати прикметами та забобонами. Існує думка, що не можна ставити порожню пляшку на стіл. Але як з’явилася ця заборона, які повір’я пов’язані з нею, для багатьох залишається загадкою.
Загальне значення прикмети
Прикмета, пов’язана із залишеними порожніми пляшками на столі, має негативне забарвлення. Спустошена посудина притягує погану енергетику, також вона символізує скруту і втрати. Вважається, що порожня тара на столі обіцяє бідність господарям будинку. Більш страхітливе повір’я пов’язане зі швидкою смертю одного з тих, хто сидить за трапезою.
Пляшки прибирали або клали горизонтально, захищаючи себе від ймовірного нещастя. Незалежно від того, якому значенню прикмети вірити, порожню тару заведено прибирати під час і після застілля.
Історичний підтекст
Одна з версій походження прикмети про порожні пляшки на столі має коріння, що сягає Франції. Історія її пов’язана з тим, що козаки в роки наполеонівського вторгнення в Росію і розгрому французьких військ згодом виявилися гостями сучасної столиці моди.
Природно, що питні заклади того часу не залишилися поза увагою наших предків. На початку XIX століття у Франції було заведено розраховувати вартість замовлення клієнтів, виходячи з кількості пляшок на їхніх столах, але козаки виявилися набагато спритнішими та ховали спустошену тару під стіл. Це і послужило народженню правила прибирати пляшки.
Також забобон з приводу порожньої пляшки був вагомим серед гусарів. Вважалося, що якщо не прибрати спустошену тару, то в майбутньому не судилося зустрітися тим самим складом компанії. Хтось із друзів загине в бою.
Ще однією причиною вкоріненої звички ховати спорожнілу тару стала заборона розпивання алкогольних напоїв у ресторанах за радянських часів. Але відвідувачам вдавалося пронести із собою алкоголь, хоча розпивати його на видноті було не можна. Розливали вміст пляшок під столом так, щоб не помітили працівники закладу. Як наслідок, звичка прибирати порожні пляшки стала даниною поваги нашому радянському минулому.
Чому не можна ставити порожню пляшку на стіл
Згідно з переконаннями наших предків, порожня пляшка або інший посуд слугує місцем для проживання злих духів і нечисті. Слов’яни вірили, що залишивши посудину порожньою на столі, людина накликає біду на свою сім’ю і на гостей. Усю спустошену тару відразу прибирали зі столу або ховали за його ніжку.
Поставити порожню пляшку – означає накликати на себе бідність. Якщо посудина опинилася на обідньому столі без вмісту, то її необхідно наповнити. Він символізує повну чашу і благополуччя всіх мешканців будинку.
Правила етикету свідчать, що спустошена і вчасно неприбрана тара означає небажання господарів приймати гостей. Це своєрідний натяк на те, що запрошеним варто закінчити обід і покинути будинок. Вигляд порожнього посуду не сприяє довгим бесідам і теплій компанії.
Погана енергія
Інше повір’я свідчить, що горлечко і дно пляшки може сформувати енергетичну воронку, яка витягує з людини, яка сидить поруч, сили, щастя, удачу і здоров’я.
У порожній тарі накопичується негативна енергія, що сприяє сваркам і розбратам між людьми, які сидять за столом.
Порожній місткості не місце за щедро прибраним столом гостинних господарів, тому її ховають.
Джин та інші парфуми
Залишена порожньою відкрита пляшка – це прекрасне місце для джина або злого духа. Міфічна істота може стати жителем такого незвичайного будинку і буде приносити неприємності всім, хто сидить за столом. Також підступні духи отруюють їжу на столі. Таке повір’я має східне коріння, але рахуються з ним жителі багатьох країн.
Можна вірити в цю прикмету, а можна логічно її розвінчати. Залишена на столі порожня пляшка під час застілля постійно мішається під руками й тільки займає місце. Вона легко може впасти й розбитися, ставши жертвою незграбних рухів захмелілих гостей.
Також щодо зберігання красивої тари слід знати, що джин і парфуми обов’язково в неї зазирнуть і оселяться в ній. Вони шкодитимуть господарям оселі, тому слід наповнити пляшку будь-якою рідиною або хоча б щільно заткнути горлечко корком.
Про фінансове щастя
Порожня пляшка на столі – прикмета швидкої бідності та нужди. Будь-яку посудину або посуд, позбавлений частування, відразу прибирали якомога далі від очей. Ця прикмета має історичне життєве підґрунтя, адже бідні люди не мали вдосталь запасів їжі чи напоїв.
На столі часто стояв наполовину наповнений посуд або зовсім порожній. Також неспроможні люди зберігали порожні пляшки та іншу тару для подальшого використання, бо не могли собі дозволити придбати нову.
Про вагітність
Порожнеча посудини символізує безпліддя. Залишена на столі порожня пляшка – це погана прикмета для жінок. Забобонні вважають, що така необачність господарів будинку може надалі нашкодити їм і позбавити продовжувачів роду.
Порожня посудина символізує нездатність жінки до зачаття. Також якщо вчасно не прибрати пляшку зі столу, у вагітної можуть виникнути проблеми з виношуванням дитини або труднощі під час пологів.
Чи потрібно прибирати пляшки під стіл
Порожню тару заведено прибирати зі столу в багатьох культурах світу з різних причин. Основні забобони стосуються грошей, здоров’я і щастя тих, хто сидить за столом. Але у всіх цих прикмет є цілком виправдане практичне значення. Гості збираються для того, щоб відсвяткувати якусь подію, а значить, не обходиться без алкогольних напоїв.
Не секрет, що розпалившись, люди стають жвавими, голосно розмовляють і жестикулюють, концентрація уваги порушується, порожню пляшку може збити один із гостей, який намагається дотягнутися до салату. І це основна причина для скептиків, які не вірять прикметам, чому потрібно прибирати порожні пляшки зі столу. Кожне марновірство виправдовує себе з практичного погляду.
Прикмети щодо порожньої тари дотримуються майже в кожній слов’янській родині. Незалежно від того, чи знають гості та господарі будинку про їхнє значення, вони прибирають спустошені посудини.