Чи можна дарувати ікони: прикмети, чи приймати подарунок

Побутові

Традиція підносити подарунки сягає корінням далеко в давнину, тоді ж почали формуватися забобони про те, що деякі речі дарувати не варто. Православна ікона – не тільки красиве зображення лику, а й важлива святиня для вірян. Багато людей замислюються про те, чи можна дарувати ікони, і як зробити це правильно. Розібратися в цьому питанні допоможе знання старовинних прикмет і думка Церкви.

Чи можна за прикметами дарувати ікони в подарунок

Ікона – важливий символ для вірян, до якого з давніх часів ставилися з повагою, вважаючи, що не можна дарувати зображення святих без приводу. Ба більше, існували забобони, що накладали заборону на дарування ікон. Вважалося, що через подібний презент чорні чаклуни передавали порчу і перекладали власні проблеми на чужі плечі. Побоюючись стати жертвою темних магічних ритуалів, люди приймали зображення святих у подарунок тільки з рук близьких друзів і родичів, та й то в особливі свята.

На думку церковнослужителів, дарувати ікони не тільки можна, а й потрібно, якщо порив виходить від чистого серця.

Якщо презент все ж викликає сумніви, отриманий лик святого можна віднести до церкви для освячення, і тоді погані посилання втратять свою силу.

Церковні образи можна не тільки придбати, а й вишити або намалювати власноруч – тоді подарунок набуде особливої цінності. Однак думки з цього приводу часто розходяться: одні вважають, що не можна зображати лики святих, інші ж дотримуються протилежної думки.

Священники з цього приводу висловлюються так:

  • Створити ікону самостійно можна, якщо перед початком робіт сповідатися, причаститися й отримати благословення церкви.
  • Закінчивши творіння, слід віднести його до храму для освячення, щоб робота стала символом віри, а не простим виробом.

Чи можна підносити на день народження

День народження – важливе свято. Подарунки в цей день мають бути душевними та наповненими сенсом, тому подарувати ікону імениннику не забороняється народними прикметами. Однак є дві важливі умови:

  • обдаровуваний має бути віруючою людиною;
  • презентувати річ слід із теплими та щирими почуттями.

Як подарунок на день народження має сенс подарувати такі образи:

  • “Покров Богородиці” – допомагає привернути достаток у дім;
  • Казанська ікона Божої Матері – сприяє збереженню затишку і тепла в домі;
  • Образ Матрони Московської – виконує найпотаємніші бажання.

Ікона – це той подарунок, який допоможе без слів висловити повагу і любов до іменинника. Важливо підійти до вибору серйозно, оскільки подарований образ буде довго нагадувати людині про дарувальника.

Правила дарування святині

Зважившись подарувати ікону на будь-яке (урочисте) свято, попередньо слід ознайомитися з рекомендаціями народних прикмет і Церкви. Вони допоможуть з вибором і підкажуть, як правильно презентувати такий важливий подарунок.

До церковних свят

До великих церковних свят присвячені свої ікони. Так, на Великдень найкращим вибором буде піднести образ Христового Воскресіння, на Різдво – картину народження Ісуса Христа.

Якщо презент купують не в церкві, важливо освятити виріб, щоб він приніс благодать і позитивні події. В іншому разі подарунок буде простим сувеніром.

На хрещення малюка

Таїнство хрещення дитини – важлива подія, оскільки в цей момент малюк отримує захист згори. До обряду необхідно підготуватися заздалегідь. Хрещені батьки повинні вибрати образ, який підкаже юній душі вірний шлях. З давніх часів найкращим вибором вважалися:

  • Мірна ікона. За традицією вона має відповідати розмірам малюка, тому ікону часто роблять на замовлення. Однак не забороняється придбати готовий образ у церкві, освятити й піднести в дар хрещенику.
  • Іменна ікона із зображенням святого, який протегує дитині. Полотно потрібно освятити та подарувати вже після хрещення. Батьки повинні розмістити іменну ікону біля ліжечка малюка. Згідно з прикметами, так дитина зможе чути ангела-охоронця.

На вінчання

Вінчання – священний обряд, який допомагає молодятам вибудувати міцну і щасливу сім’ю, тому батьки повинні подарувати дітям вінчальні ікони на знак благословення. Не забороняється передарувати ті ікони, з якими вінчалися батьки, проте краще придбати в храмі нові:

  • Образ Петра і Февронії – чудовий подарунок, але дарувати його можуть тільки хресні або батьки. Гостям слід обрати інші варіанти.
  • “Несподівана радість” – допоможе молодим створити щасливу сім’ю, де в пріоритеті будуть спокій і повага.

На день народження та новосілля

На новосілля вибирають ті образи, які покликані оберігати домашнє вогнище:

  • Образ із хрестом – протистоїть заздрості та пліткам недоброзичливців.
  • “Нерушима Стіна” – вбереже квартиру від пограбувань і катастрофи.
  • “Неопалима Купина” – захистить від пожеж і блискавок.
  • “Непрохідні Двері” – допоможуть відвадити недругів і чаклунів від будинку.

Для іменинника купують той образ, який пов’язаний зі сферою його діяльності.

Коли дарувати ікону заборонено

Існують випадки, коли дарування святинь суворо заборонено і може призвести до негативних наслідків:

  • Згідно з народними забобонами, не можна дарувати ікону з поганими помислами. Такий подарунок заподіє багато лиха не тільки приймаючій стороні, а й обернеться боком дарувальнику. Не можна підносити святиню просто так, якщо людина не знайшла кращого варіанту – ікону потрібно вручати з повагою.
  • Забороняється дарувати зображення святих, знайдені на вулиці. Раніше чаклуни спеціально залишали на видному місці “зіпсовані” образи, що несуть негатив і руйнування.
  • Не слід вручати неосвячені ікони. Якщо полотно створено власноруч, його відносять до храму для освячення або попереджають про це іменинника.
  • Негативно прикмети ставляться до дарування святинь небоговірним людям. Подарунок поставить обох у незручне становище і не принесе радості.

Чи можна приймати в дар

Від ікон, принесених у подарунок, відмовлятися не варто. Деякі забобонні люди побоюються брати образи, боячись, що виріб заподіє шкоду здоров’ю або близьким, проте церковнослужителі запевняють, що ці переживання марні. Ікона, освячена в церкві, не може негативно впливати на будь-кого, тому подарунок можна сміливо приймати, особливо якщо він надходить від близької людини.

Єдиний випадок, коли від подарунка слід відмовитися, – це наявність на зображенні неналежних символів, написів, дивних знаків.

Якщо людина не впевнена, що святий образ подарували з благими намірами, слід віднести річ до церкви та порадитися зі священником.

Як вибрати подарунок

Обираючи подарунок, слід пам’ятати, що є святині, які краще дарувати жінкам чи чоловікам. Звісно, будь-який святий образ нестиме добро і світло, проте слід дотриматися низки традицій, які допомагають зробити презент доречнішим.

Дочкам

Дочкам можна піднести в дар зображення Ксенії Петербурзької – покровительки любові, щастя і сім’ї. Подарунок допоможе дівчині знайти другу половинку, вбереже від сімейних сварок і скандалів.

Хорошим вибором буде іменний образ невеликого розміру, щоб дочка могла завжди носити його з собою. Іконка послужить захистом і вбереже від бід.

Синові

Для сина як подарунок можна вибрати один із таких варіантів:

  • Якщо молодий чоловік гризе граніт науки, то допоможе йому в цьому зображення лику преподобного Сергія. Можна подарувати святиню перед важливим заліком, щоб син отримав хороші оцінки.
  • Хлопцям, які йдуть в армію, мама може віддати образ Михайла Первозванного, щоб служба проходила без ексцесів.

Мамі

Споконвіку мамам дарують образ Богородиці, який принесе захист, спокій і допомогу у важких ситуаціях.

Якщо презент виходить від доньки, можна піднести зображення Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії, виявивши повагу і любов до матері.

Татові

Батькові можна презентувати святий образ, відштовхуючись від професії:

  • Якщо робота батька пов’язана з роз’їздами (водій, часті відрядження), то чудовим варіантом буде образ Святителя Миколая, який вбереже від лиха, спокус і спокус у дорозі.
  • Батькам, які захоплюються риболовлею, полюванням, садівництвом, або військовим, принесе користь образ Георгія Побідоносця.

Жінці

Для представниць жіночої статі традиційно обирають такі образи:

  • Лик Казанської Божої Матері – святиня допоможе зцілити недуги та подарує сили.
  • Вифлеємська Божа Матір – підійде самотнім дамам, які мріють про сім’ю.
  • Володимирська ікона Божої Матері – посприяє правильному вихованню дітей, вкаже вірний шлях.
  • Троєручиця – вбереже від поганих думок, хвороб і захистить дім.

Чоловікові

Чоловікам краще дарувати ікони, відштовхуючись від професії. Так, молодим людям, які навчаються, підійде лик святої Тетяни, а тим, хто стоїть на варті Батьківщини – ікона з Архангелом Михаїлом. Відмінним рішенням буде вручити іменну ікону невеликого розміру, щоб вона завжди була поруч і охороняла спокій.

Що робити з подарунком

Якщо ікону вже подарували, то відмовлятися від подарунка не можна. До святого образу слід поставитися з повагою, щиро подякувати людині за такий душевний презент і поставити на помітне місце. Ікони розташовують у червоному кутку, на спеціально відведеній для цього поличці. Однак перед цим слід уточнити, чи відбувалося освячення, і в разі негативної відповіді віднести образ у храм, де ікону освятять.

Якщо подарунок через незнання було піднесено невіруючій людині, не можна не приймати дар.

Слід узяти презент і потім віддати його в церкву або монастир, ввічливо попросивши в майбутньому не дарувати релігійні речі.

Суворо забороняється викидати ікони, спалювати або закидати в далекі шухляди – цим людина виявляє неповагу.

Чи можна передаровувати ікону

Церковнослужителі в передачі святих образів не бачать нічого поганого. Навпаки, так людина може проявити турботу про ближнього, піднісши лик святого у важкий для друга момент. Головне – попередити людину заздалегідь, і якщо вона згодна, можна зі спокійною душею вручити приятелеві цінний презент.

Зазвичай ікони передаровують, щоб підтримати близьких і родичів у важких ситуаціях: у момент серйозних проблем або під час розвитку важкої хвороби. Крім того, має сенс розлучитися зі святинею, якщо людина впевнена, що іншому вона принесе більше користі.

Згідно з народними прикметами та думкою священників, дарувати ікони можна, якщо вкладати в це душу і позитивні думки. Отриманий подарунок стане прекрасною підтримкою у важку хвилину, принесе спокій і гармонію.

Оцініть статтю
Поділитися з друзями
Прикмета