Зміна молочних зубів на постійні часто проходить під наглядом бабусь і дідусів, здатних розповісти безліч повір’їв і прикмет. Забобони стосуються появи першого і наступних зубів, випадання старих, звичаїв щодо утилізації шматочків кісткових тканин, що віджили своє, прорізування нових одиниць. Традиції вимагають правильної поведінки в цих ситуаціях, щоб подальше життя дитини було радісним і безбідним.
Прикмета про появу першого зуба
Для точної інтерпретації рекомендується звернути увагу на вік немовляти, зверху чи знизу з’явилася кісткова одиниця, в якому стані, як малюк переніс цю подію.
Прикмети та звичаї про перший зубок ґрунтуються на спостереженнях предків, рекомендують, як правильно вчинити, щоб уникнути неприємних ситуацій і захистити дитину від зла. У сучасному світі більшість із них здаються дурістю і дикістю, але деякі з точністю дотримуються під наглядом пильних бабусь.
Традиції, повір’я і прикмети, коли виліз перший зуб у немовляти:
- Хто перший помітив появу різця – той має вручити дорогий і корисний подарунок.
- Хрещена або хрещений дарують срібну ложку, якою потрібно постукати по зубику. Вважається, що це допоможе всім наступним одиницям вирости рівними, міцними та здоровими.
- Перший зуб з’явився зверху – мама скоро завагітніє. Про це ж говорить раннє прорізування.
- Довго не з’являється – дитина виросте талановитою, везучою, щасливою людиною.
- Раніше за інших прорізалося ікло – до поганого життя, важкої долі.
У рідкісних випадках перший зубок помічають уже в новонародженого відразу після появи на світ. Народні прикмети і повір’я пророкують незвичайну долю такому немовляті.
Вважалося, що людина прийшла в наш світ із якоюсь важливою місією. Вона має для цього всі необхідні задатки й таланти, правильно розвинути які повинні вже батьки.
Прикмети про перший молочний зуб, що випав
У цьому випадку забобони також не залишилися осторонь, складено безліч традицій і звичаїв, що потрібно сказати дитині, що робити із зубиком, який випав. Слід зазначити, вірити чи ні прикметам – особиста справа кожного, а ось відвідати стоматолога – зайвим точно не буде. Лікар розповість, як доглядати за ротовою порожниною, порекомендує гігієнічні засоби та необхідні в конкретному випадку процедури.
Повір’я і прикмети про перший зуб, що випав:
- У різних народів існують звичаї й традиції, що вимагають правильно утилізувати загублений зубок. В іншому разі дитина виросте і забуде шлях додому, перестане відвідувати батьків.
- Ще одне популярне марновірство стосується зберігання молочних зубів, особливо першого. Одні вважають, що це необхідно робити з кількох причин: щоб дитина пам’ятала про сім’ю, ніхто не зміг навести на неї порчу, після смерті душі не довелося шукати загублені зуби. Інші вірять, що з першого зуба, що випав, можна зробити сильний оберіг.
- Зуб проковтнула тварина – у дитини змінні одиниці виростуть криві, прикус буде неправильним.
- Викинути перший молочний зубок, що випав, – малюка переслідуватиме безсоння, характер зіпсується.
- Не просто випав, а розкришився – до втрат, труднощів. Довелося видаляти – можливі проблеми зі здоров’ям.
Звичаї, коли в дитини випадає зубик
Традиції відрізняються в різних народів, але скрізь забобони рекомендують не ставитися до першого і наступних зубів, що випали, занадто безвідповідально. Просто викидати їх, як звичайне сміття, забороняється скрізь.
Сучасній людині багато звичаїв можуть здатися дикими та дурними, зараз стає популярним здавати такий цінний біоматеріал у банк стовбурових клітин. Ця новація поки слабо поширена, але в разі сприятливого результату експерименту загрожує стати новою корисною традицією.
Що найчастіше роблять із першими й наступними молочними зубами, які випали:
- перетворюють на амулет;
- віддають мишці;
- кладуть під подушку для феї;
- викидають у полі або лісі;
- закопують у малолюдному місці або квітковому горщику для кімнатної рослини.
Використання як амулета
Не всі батьки знають, куди подіти молочні зубки, що випадають у дітей.
Забобонні люди радять із зібраних одиниць зробити справжній амулет, що захищає дитину від усілякого зла. Основну роль тут відіграє найперший втрачений зуб, але допускається використовувати й інші.
Вважається, що амулет вбереже господаря від псування, пристріту, змов, злих духів і всіляких нещасть.
Противники такої традиції запевняють, що не варто використовувати біоматеріал для створення будь-яких предметів, оскільки так зубок може потрапити до рук темних магів. У цьому разі наслідки можуть бути жахливими, оскільки молочні одиниці застосовують під час проведення різних обрядів і ритуалів.
Мишка хвостиком махнула
Одна з найпопулярніших прикмет і традицій – віддати зубик, що випав, мишці. Раніше радили молочні зуби закладати в дірочки в дерев’яній підлозі, руській печі, погребі. Це робилося для того, щоб маленький гризун знайшов подарунок і на його місце дав новий здоровий зуб. Звичайно, все відбувалося символічно, але з одиницями, що випали, саме так і чинили.
Під час проведення обряду рекомендується вимовляти спеціальні слова. Дозволяється придумати власне формулювання або скористатися вже готовим, наприклад, таким: “Дорога мишка, забери цей зубок молочний, принеси на його місце новий – здоровий та міцний”.
Повір’я про фею
На Заході звичаї про мишу не поширені, зате майже повсюдно відомо, що молочний зубок, який випав, необхідно віддати феї. Для цього його кладуть під подушку або на тумбочку перед сном.
Вранці замість зуба, що випав, дитина знаходить монетку або солодощі. Дехто вважає, що винагорода належить тільки за чистий, доглянутий зубок. Інші запевняють, що монетка має бути завжди.
Чи можна викидати
Незалежно від країни, всі забобони зводяться до одного – утилізувати звичним способом зубик не можна. Зазвичай рекомендується віддати його мишці або феї, але є й інші традиції, звичаї з цього приводу.
Наприклад, у північній частині Англії запевняють, що якщо випадає молочний зуб, його слід спалити. Це потрібно для знищення будь-якої можливості впливати на людину на енергетичному рівні, а також нібито сприятливо позначиться на нових корінних одиницях.
На Русі втрату віддавали не тільки мишці, частіше просили про заступництво домовика. Цигани закопували або підкидали зуб до місяця. При цьому вимовляли спеціальні замовляння, щоб подальше життя склалося щасливо, вдало і безбідно. В Азії верхні зубки закидали на дах, а нижні – під ґанок, щоб захистити малюка від пристріту і псування.
Чи можна зберігати дитячі молочні зуби
З цього приводу думки розходяться. Одні запевняють, що біоматеріалу необхідно відразу позбуватися згідно з традиціями та звичаями, складеними в народі. Інші вірять, що неодмінно слід зберігати одиниці, що випали, у себе.
Причини називають різні:
- після смерті ховати тіло потрібно разом з усіма втраченими протягом життя зубами;
- це сильний амулет, не можна позбавляти дитину подібного захисту;
- викинути одиниці, що випали, – дитина, що виросла, забуде дорогу до рідної домівки;
- зневажливо поводитися із зубками – доля людини складеться важка, повна невдач.
Таким чином, кожен вирішує для себе самостійно – зберігати молочні зуби своїх дітей чи ні. Одне відомо точно – думати потрібно виключно про хороше. Навіть якщо якоїсь традиції не дотримано, шкоди від цього ніякої не буде. За бажання можна помолитися за здоров’я дитини в церкві, якщо побоювання і страхи не залишають.
Прикмети та повір’я про молочні зуби різноманітні, часто залежать від конкретної країни та віросповідання. Забобони стосуються всього – їхньої появи, росту, випадання. Вірити в них чи ні – особиста справа кожного. Правдивість вірувань нічим не підтверджена, деякі звичаї та традиції в сучасної людини викликають подив, неприязнь або здивування.