Грона яскравих плодів горобини на тлі ажурних листочків здавна викликали захоплення у слов’ян. Ставлення наших предків до цієї рослини простежується в народній творчості – до нас дійшло безліч пісень, міфів і оповідей. У слов’янському фольклорі не останнє місце займають повір’я і прикмети про горобину. Вважалося, що рослина, посаджена біля будинку, захистить мешканців від хвороб і нещасть.
Прикмети, пов’язані з горобиною
Здавна до дерева ставилися з повагою, йому приписували містичні властивості. Тому народні прикмети, пов’язані з горобиною, допоможуть зазирнути за завісу майбутнього, попередять про небезпеку і навчать використовувати отримані знання з користю для себе:
- За повір’ям, страшна кара у вигляді смерті чекає на людину, яка для забави або навмисно наважиться зрубати рослину. Покарання міг понести не тільки винний у трагедії, а й хтось із його рідних. Але були й винятки – товсті гілки можна зрізати для ціпка праведнику, який вирушив мандрувати. Решті дозволялося збирати грона ягід і тонкі гілочки для подальшого використання в обрядах і для прикраси житла.
- Для незаміжньої дівчини плоди рослини могли напророчити швидке весілля. Якщо намисто, зроблене з горобини, несподівано рветься, то на щасливу власницю прикраси незабаром чекає зустріч із судженим. Слід звернути увагу на те, в який бік покотяться помаранчево-червоні намистинки, звідти й потрібно чекати сватів.
- Швидке заміжжя віщували ягоди, розсипані на снігу біля вікна кімнати молодої дівчини.
- Яскравий колір плодів червоної горобини вважався потужним оберегом для нареченої. За віруваннями слов’ян, вінок, що прикрашав голову дівчини, гарантував щасливе подружнє життя, а пізніше, коли настане визначений термін, забезпечував благополучне материнство.
- Поганим знаком вважалося, якщо вінок раптово розсипався під час церемонії вінчання. Це означало, що до вівтаря дівчина пішла не з власної волі, а з примусу батьків.
- У минулі часи жінки часто йшли паритися в лазню з горобиновими віниками. Вважалося, що такі процедури допоможуть надовго зберегти молодість і красу.
- Цікавий спосіб привернути увагу вподобаного хлопця практикувався серед незаміжніх дівчат. Для цього панянка після відвідування лазні непомітно підкидала горобиновий віник на подвір’я молодої людини. Вважалося, що хлопець незабаром зверне увагу на ту дівчину, чий аромат залишився на листочках.
- Яскраві плоди рослини здавна символізували родючість і благополуччя, а також захищали від негативної енергетики. Грона збирали в букети та зберігали в будинку – на підвіконнях або між віконними рамами. Такі обереги не дозволяли нечистій силі проникнути в житло, допомагали бездітним парам знайти сімейне щастя і приносили достаток.
- За народними повір’ями, горобина – дерево, здатне зблизити й примирити людей. Якщо посварені друзі або закохані зустрінуться під кроною рослини, то їхні стосунки незабаром знову налагодяться. Жінки, проводжаючи коханих у далеку дорогу, ставали під гілки горобини, вірячи, що прикмета скоротить час розлуки та зробить дорогу безпечною.
Чи можна за прикметами садити горобину біля будинку
На думку езотериків, горобина випромінює позитивну енергію, тому посадити її біля житлового будинку можна і навіть потрібно. Але, щоб магічні властивості рослини приносили максимум користі, слід знати, як правильно її розташувати:
- Сімейні пари, які мріють про дитину, садили дерево з південного боку. За повір’ям жінка завагітніє одразу після того, як горобина принесе перший урожай.
- Посадивши рослину з північного боку, господар приверне в оселю матеріальний достаток.
- Щоб у домі завжди панували мир і спокій, зі східного боку обов’язково має рости горобина. Народні прикмети рекомендують скористатися її магічними властивостями молодятам. Перший етап у спільному житті подружжя найскладніший, а позитивна енергія рослини не допустить розвитку конфліктних ситуацій і збереже домашнє вогнище.
- Дерево, посаджене із західного боку будинку, притягне щастя й удачу.
Крім залучення всіляких благ, корисні властивості рослини використовували для розв’язання низки проблем, наприклад, під час лікування хворого.
Від хвороб
Горобина звичайна – популярне в Росії дерево, яке здавна використовують як магічну, лікарську та декоративну рослину. Її плоди – справжнє джерело корисних речовин. Навряд чи хтось оцінить їхній специфічний гіркувато-кислий смак у свіжому вигляді. Однак відомі способи обробки горобини, які дадуть змогу зберегти корисні компоненти:
- Сік із додаванням меду допоможе поліпшити травні процеси й очистить кровоносні судини.
- Чай із висушених плодів застосовують, щоб нормалізувати артеріальний тиск, наситити організм вітамінами та як профілактику застудних захворювань.
- Настій використовують як допоміжний засіб під час боротьби з грипом і ГРЗ.
- Варення поповнює запаси корисних речовин в організмі, зміцнює стінки кровоносних судин і запобігає розвитку респіраторних захворювань.
Від нещасть і нечисті
Наші предки використовували рослину як талісман. Вони вважали, що горобина здатна захистити житло від небажаного вторгнення, а господарів – від різних неприємностей:
- За повір’ям посаджене біля порога дерево не дасть змоги увійти в дім людині з поганими помислами. Якщо ж господар особисто вийде назустріч непроханому гостю, то швидко розпізнає його злі наміри.
- Не завжди стосунки між сусідами складаються гладко. Щоб виправити це непорозуміння, візьміть жменю плодів горобини й розсипте їх між ділянками. Незабаром сварки припиняться, а стосунки налагодяться.
- Помітивши на ділянці сліди проникнення чужих тварин, сплетіть горобиновий вінок і прикріпіть його на ворота замість замка. Такий оберіг відвадить непрошених гостей.
- Якщо з подвір’я стали пропадати фрукти й овочі – зріжте невелику гілку з дерева і закопайте її поруч із грядкою, куди занадився злодій. Незабаром пропажі припиняться, і ви збережете врожай.
- З давніх-давен на Русі вважали, що 3 деревця, посаджених біля будинку, можуть уберегти від пожежі.
Магічні властивості рослини здатні захистити не тільки від лиха та людської підступності. Вони дієві й проти нечистої сили:
- Дерева, посаджені під вікном, – оберіг від негативної енергетики. Слов’яни вірили, що грона горобини, прикріплені на раму, захистять мешканців від пристріту і псування, а гілочка над вхідними дверима не дасть змоги хворобам і недугам прокрастися в дім.
- За старих часів рослину використовували під час похоронних обрядів. Після поховання дорогою, що вела з кладовища, розкладали гілки горобини. Люди вірили, що ритуал допоможе душі померлої людини знайти спокій і не турбувати своєю присутністю живих.
До удачі й достатку
З давніх-давен на Русі добрим знаком, що обіцяє багатий урожай, вважалася горобина, посаджена поруч із будинком. Щоб залучити в оселю багатство, перед вхідними дверима розсипали її червоні плоди. Що швидше частування склюють птахи, то раніше господарям посміхнеться удача.
Для жінок від лиходіїв
Горобина вважається жіночою рослиною. Тому насамперед під її захист потрапляють представниці слабкої статі. Крім того, вона дарує здоров’я і красу. Плоди рослини допомагали в разі безпліддя, жіночих захворювань і фригідності.
Горобина входила до складу приворотних зілля, з її допомогою полегшували страждання від нерозділеного кохання.
Навіть сьогодні в селах дівчата використовують горобину для виготовлення намиста, не підозрюючи, що в минулі часи подібна прикраса виконувала роль оберега, що захищає від лихого ока і негараздів. Його носили цілий рік, поки на дереві не з’являлися нові яскраві плоди. Після виготовлення чергового оберега старе намисто спалювали у вогні або закопували в землю.
Тлумачення прикмети з урахуванням кількості плодів
У народі виникли забобони, які за допомогою містичної рослини передбачають погоду. Щоб дізнатися, якою буде зима, зверніть увагу на кількість плодів горобини.
Мало ягід або немає зовсім
За повір’ям зима буде теплою і малосніжною, якщо на горобині майже немає плодів.
Народна прикмета говорить, що якщо на дереві мало ягід і вони обсипаються, так і не дозрівши, значить, очікується врожайний і дощовий рік.
Багато червоних плодів
Прикмета, коли багато горобини на гілках дерев, віщує холодну і сніжну зиму. До того ж забобон попереджає про бідний урожай хліба. Здавна на Русі знали, що за допомогою великої кількості ягід горобини природа піклується про тваринний світ, допомагаючи звірам і птахам пережити зимову холоднечу.
За старих часів вірили – якщо багато горобини, значить, очікуються лиха глобального масштабу – голод або війна. Пов’язують це з тим, що яскраво-червоний колір плодів на гілках дерев асоціювався в наших предків із людською кров’ю і викликав забобонний страх.
Пізня осінь, коли з плодів горобини зникає гіркота, – прекрасний час для збору врожаю. Холодними зимовими вечорами ароматний чай і смачне варення допоможуть зміцнити здоров’я, а гілки з плодами прикрасять житло і захистять від негативу.
Допомогла стаття? Оцініть її (2 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження…